Szkoły Mistrzów Budowniczych Instrumentów Ludowych

Budowa dud wielkopolskich, typ rawicko-gostyński

Indywidualne warsztaty budowy dud wielkopolskich, typ rawicko-gostyński z udziałem Bartosza Zawartego – ucznia i Michała Umławskiego – mistrza odbyły się w okresie od 20 maja do 20 czerwca 2014 roku w warsztacie mistrza, we Włoszakowicach.

 

 

Michał Umławski urodził się w Rawiczu 16 sierpnia 1980 roku. Z wykształcenia etnograf, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Historycznym, kierunku: etnologia i antropologia kulturowa. Obecnie jest instruktorem Dziecięco Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej, działającej przy Fundacji Dudziarz.eu – Wielkopolskie Kapele Dudziarskie. Jako następca odpowiedzialny za kontynuację dudziarskich tradycji na terenie Leszna, we wrześniu 2013 roku przejął schedę po Stefanii Raupis, działającej ponad 30 lat na rzecz folkloru na terenie Wielkopolski.

Wychował się w podrawickim Szymanowie, wsi, która dba o regionalne tradycje i pielęgnuje grę na dudach, taniec i śpiew. Od 10.roku życia był członkiem Młodzieżowego Zespołu Regionalnego i kapeli dudziarskiej „Wisieloki” z Szymanowa. Za namową Anny Brzeskot w 1992 roku rozpoczął naukę gry na dudach u Franciszka Brzeskota, współzałożyciela „Wisieloków”. Nie było to łatwe przedsięwzięcie; nie tylko ze względu na specyfikę instrumentu, ale też na osobę mistrza Brzeskota, który był bardzo wymagającym nauczycielem. Pierwszy sukces odniósł w 1994 roku, kiedy po występie w kategorii „Mistrz - Uczeń” (mistrz Franciszek Brzeskot i uczeń Michał Umławski) na Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie został przyjęty do grona dudziarzy wielkopolskich. W 1996 roku M. Umławski został wysłany przez F. Brzeskota na swoje pierwsze warsztaty dudziarskie, gdzie spotkał pasjonatów ludowego muzykowania. Byli to między innymi członkowie Dziecięco-Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej z Leszna. Jako jeden z nielicznych posiadł umiejętność budowania dud wielkopolskich, dzięki czemu tradycje związane ze szczegółami technicznymi budowy przetrwają dla następnych pokoleń. Miał okazję poznać warsztat dudziarski dwóch budowniczych: Franciszka Brzeskota i Edwarda Ignysia.

Swój pierwszy instrument zbudował w 1996 roku. Wkrótce powstały kolejne trzy instrumenty, z których jeden w roku 2000 został zakupiony przez Zespół Pieśni i Tańca „Cepelia” z Poznania jako upominek dla Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2001 roku M. Umławski był inicjatorem i jednym z organizatorów warsztatów dudziarskich w Szymanowie. Jako instruktor, dudziarz i budowniczy dud  Michał Umławski dba o zachowanie tradycyjnych melodii, charakterystycznych dla Wielkopolski. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodszym adeptom sztuki gry na dudach i skrzypcach podwiązanych. Współpracuje i prowadzi kapele dudziarskie w kilku ośrodkach na terenie Wielkopolski. Uczestniczy w imprezach folklorystycznych na terenie Wielkopolski, a jego uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia.

Jednym z najważniejszych wyróżnień dla każdego dudziarza jest zdobycie nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Michał Umławski co roku przywozi stamtąd nagrody i wyróżnienia. Początkowo jako uczeń, a w chwili obecnej już jako mistrz sztuki dudziarskiej, zdobywa na kazimierzowskiej scenie nagrody w kategorii „Duży-Mały”. W 2013 roku został tam również nagrodzony w kategorii solistów instrumentalistów. Dzięki swoim umiejętnościom popularyzuje wielkopolską muzykę dudziarską na terenie kraju i za granicą.

 

Bartosz Zawarty - urodził się w Lesznie 19.07.1994 r. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum kontynuował naukę w Zespole Szkół Ekonomicznych w Lesznie. Od 8 lat jest członkiem kapeli dudziarskiej i bierze udział we wszystkich działaniach kapeli. Startuje i wygrywa konkursy i festiwale – te regionalne, jak i ogólnopolskie. Uczestniczy we wszystkich warsztatach dudziarskich, próbuje z powodzeniem stroić swoje dudy. Jest czynnym dudziarzem, tworzy kapelę ze swoją siostrą.

 

Dokumentacja wykonanego instrumentu do pobrania ze strony www.imit.org.pl

 

Projekt zrealizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

 

Źródło informacji:
– materiały przekazane przez Instytut Muzyki i Tańca
www.imit.org.pl