Cech Muzyki Tradycyjnej

CECH MUZYKI TRADYCYJNEJ – to program zainicjowany przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Jego celem jest wsparcie środowisk i indywidualności zajmujących się przekazywaniem muzyki tradycyjnej poprzez budowę szerokiej sieci umożliwiającej wymianę praktyk, rozwój warsztatu i inspirację.

Jesteśmy przekonani, że w dobie odchodzenia ostatnich wielkich mistrzów tradycyjnego rzemiosła muzycznego, jakość i sensowność przekazu staje się kwestią absolutnie podstawową dla przechowania istoty tradycyjnej muzyczności. I właśnie po to jest ten program.

 

Jedną z form działań CECHU jest rozwijanie dwóch serii filmowych:

KLUCZE – to krótkie odcinki, w których doświadczeni liderzy inicjatyw edukacyjnych opowiadają o sprawdzonych rozwiązaniach usprawniających, a czasem rewolucjonizujących ich pracę. Każdy odcinek serii tej serii to tylko jedna OSOBA i jeden KLUCZ do jej sukcesu edukacyjnego. Te KLUCZE to czasem proste patenty techniczne czy organizacyjne, czasem długo poszukiwane rozwiązania metodyczne, a czasem szalone pomysły na współpracę inicjatywy z resztą świata. Grunt, że te KLUCZE otwierają kolejne możliwości.

METODY – to seria dłuższych odcinków poświęconych autorskim metodom i systemom działań wypracowanym przez liderów inicjatyw edukacyjnych z różnych regionów Polski. Te METODY to czasem złożony system pracy warsztatowej nad muzyką instrumentalną czy śpiewem, a czasem wykładnia kompleksowego rozwiązania organizacyjnego skutecznej inicjatywy. Tak czy siak, METODY to inspiracja, którą TWÓRCZO mogą wykorzystać w swej pracy wszyscy zajmujący się przekazywaniem tradycji.