Artykuły

Dominik Strycharski Core 6 - Czôczkò

Dominik Strycharski Core 6 „Czôczkò", Wydawca: For Tune
Data wydania: październik 2015

W czasach tak intensywnych interakcji pomiędzy muzyką różnych gatunków, szczególnie w dialogu muzyki improwizowanej i tradycyjnej, wydanie płyty, która zawierać będzie pewnego rodzaju wartość dodaną, jest rzeczą szalenie trudną. Z tym zadaniem znakomicie poradził sobie Dominik Strycharski, oddając w ręce słuchaczy dzieło o nazwie Czôczkò". W otoczeniu pięciu niezwykle zdolnych improwizatorów młodego pokolenia zinterpretował muzykę kaszubską, uwypuklając jej głębie i naturalne piękno.

Dominik Strycharski to jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny improwizowanej. Muzyk z wielką swobodą porusza się także w innych gatunkach muzycznych, począwszy od rocka, przez elektronikę, po muzykę tradycyjną. Każdy projekt realizowany przez flecistę i kompozytora daleki jest jednak od sztampowych rozwiązań i bezpiecznych konwencji. Siłą napędową jego działań jest wyjątkowa wyobraźnia muzyczna i zmysł improwizatorski. Album Czôczkò"to 9 kompozycji, głęboko osadzonych w tradycji kaszubskiej. Utwory zaaranżowane przez Strycharskiego zaskakują intensywnością, a zarazem ujmują prostotą. Nie są zwyczajnym odtworzeniem oryginalnego zapisu nutowego melodyjnych kaszubskich pieśni, choć wierność ich pierwotnej wersji jest zachowana i słyszalna pomiędzy kolejnymi warstwami dźwięków kreowanych przez zespół. Nie ma mowy o dekonstrukcji. Słuchacz może odnieść wrażenie, że wraz z instrumentalistami, w ferii najróżniejszych barw wiruje wokół osi jaką stanowi muzyka ludowa. Czasem będąc nieco bliżej jądra, jak w przypadku utworu Topaz", innym razem nieco z dystansu chłonąc szczerość i naturalność muzyki tradycyjnej północnego regionu Polski, osadzonej na gruncie freejazzowej, niezwykle wysmakowanej improwizacji (przykładem może być choćby kończący płytę Antracyt").

Niezwykle ciekawe jest to, jakich muzyków gromadzi Core 6. W nagraniach wziął udział wybitny klarnecista Wacław Zimpel, dwóch kontrabasistó - Zbigniew Kozera i Ksawery Wójciński oraz dwóch perkusistów i perkusjonalistów - Hubert Zemler i Krzysztof Szmańda. Czôczkò" zasługuje na uwagę tak fanów muzyki tradycyjnej, jak i improwizowanej, oraz wszystkich tych, którzy cenią muzykę wielopoziomową i angażującą słuchacza od pierwszej do ostatniej minuty.

Urszula Nowak