Kalendarz

Warsztaty tradycyjnych pieśni pogrzebowych - edycja druga

  • od 17.10.2015
  • 12.00
  • do 18.10.2015
  • Supraśl
  • Spotkania śpiewacze
  • Warsztaty

Na warsztaty złożą się ćwiczenia z zakresu śpiewu tradycyjnego, emisji i higieny głosu, impostacji głosu, artykulacji dźwięku i współbrzmienia w grupie. Pracować będziemy na materiale muzycznym dotyczącym obrzędu pogrzebu z dwóch regionów: Lubelszczyzny i Podlasia.

Podczas zajęć zajmiemy się zagadnieniami dla człowieka fundamentalnymi – tematyką śmierci i umierania. Obszar ten, tak ściśle powiązany z poszukiwaniem sensu ludzkiej egzystencji, jest w obecnej kulturze dość pomijany i spychany na margines dyskursu publicznego przez „kult młodości i nieśmiertelności”. Zajęcia będą z jednej strony próbą oswojenia się z tą tematyką i okazją do refleksji na temat własnej śmiertelności, z drugiej zaś pozwolą zapoznać się z bogatym i niezmiernie ciekawym materiałem muzycznym, który był/jest wykonywany w czasie pogrzebu. Podczas warsztatów będziemy bowiem pracować z pieśniami śpiewanymi przy ciele zmarłego/zmarłej oraz podczas samego obrzędu pogrzebu.

OCZEKIWANIA wobec uczestników/uczestniczek: aktywność podczas zajęć, nastawienie na poznawanie siebie, swoich możliwości, swojego najintymniejszego instrumentu –głosu oraz życzliwość wobec pozostałych osób. Brak formalnych wymagań muzycznych (np. szkoła muzyczna czy wcześniejsze warsztaty śpiewu otwartym głosem)

O PROWADZĄCYM:
Śpiewak z wyboru i wewnętrznej potrzeby oswajania (się z) muzyki tradycyjnej. Drugą nogą psycholog i muzykoterapeuta. Jego mistrzynią w podejściu i rozumieniu muzyki tradycyjnej jest Ewa Grochowska, z którą realizuje wspólne projekty muzyczne (od Janowa do Belgradu). Zamiłowany w pieśniach pogrzebowych. Zajmuje się głównie śpiewem męskim z Lubelszczyzny. Przez 5 lat wiceprezes Fundacji "Muzyka Kresów". Prowadził warsztaty śpiewu m.in. na Taborach Domu Tańca na Kielecczyźnie, Festiwalu Na rozstajnych drogach, w Toruniu, Krakowie, Lublinie… Jako członek Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej brał udział w koncertach i projektach m.in. "Polskie tradycyjne pieśni religijne rekonstrukcja energii" (Festiwal Brave), "Pieśni dziadowskie" (Festiwal Najstarsze Pieśni Europy), "W świetle zachodzącego słońca" J. Szmydki (Festiwal KODY). Uczył się ponadto śpiewu u Moniki Mamińskiej-Domagalskiej, Jeleny Jovanovic, Jurija Pastusznki, Tetiany Sopiłki. Uczestnik badań terenowych. Chodzi po Lublinie i nieustannie coś sobie mruczy.

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Już idę do grobu - tradycyjne pieśni pogrzebowe".

 

Czas:
17-18.10.2015 (sobota i niedziela) - 11-14(30) oraz (wstępnie) 17-20(30) (min. 12 godzin zajęć)

Miejsce:
Akademia Supraska
ul. Klasztorna 1, 16-100 Supraśl

Koszt: 50 zł

Zapisy:
tylko poprzez formularz: http://goo.gl/forms/DGVQlJbvQI
Liczba miejsc OGRANICZONA (8-12 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń

Szczegółowe informacje:
pawel.grochocki@tlen.pl, 503 686 444

Dojazd/noclegi:
Z Białegostoku dojazd PKSem, busem firmy voyager lub autobusem 111. Noclegi w Akademii Supraskiej lub okolicznych agroturystykach.

Źródło informacji:
Facebook/wydarzenie