Dźwięk i obraz

Trombity beskidzkie – Instrumenty z duszą 3

„Kto po świętym Michale pasie, wiosny nie doczeka się” – tradycyjnie na św. Michała, czyli 29 września, odbywa się jesienny redyk, inaczej rozsod albo łosod owiec. Dzień ten umownie kończy sezon pasterski na górskich halach, rozpoczęty w dzień św. Wojciecha (23 kwietnia). Obrzędy i zwyczaje związane z redykiem wiosennym i jesiennym, oraz tradycyjnym wypasem owiec, w pewnej formie zachowały się ­w Małopolsce i na obszarach karpackich do dziś. Ważną rolę w karpackiej kulturze pasterskiej odgrywały instrumenty, a wśród nich trąby pasterskie (trombity). W Polsce odmiany trombit dziś można spotkać w Beskidach i na Podhalu. Dawniej instrumenty te miały funkcje głównie sygnalizacyjną, obecnie znajdują zastosowanie w ruchu folklorystycznym i praktyce wykonawczej.

 

 

W trzecim odcinku filmu „Instrumenty z duszą” o trombitach beskidzkich opowiadają Łukasz i Paweł Golcowie oraz Tadeusz Rucki – góral z Koniakowa, znany budowniczy tego instrumentu.

Film wyreżyserował Maciej Stasiński (WATRA). 

 

„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. Ich zadaniem jest przybliżenie najważniejszych informacji o budowie instrumentów, sposobie ich wytwarzania, ich historii i funkcji w kulturze oraz o dawnej i obecnej praktyce wykonawczej. W roli narratorów występują znani muzycy, którzy oprócz barwnych opowieści o instrumencie, w mistrzowski sposób prezentują również ich walory brzmieniowe.

W 2015 roku powstał pierwszy odcinek nowej serii filmowej IMiT pt. „Instrumenty z duszą”, o dudach podhalańskich (z udziałem Jana Karpiela-Bułecki). W 2016 roku zrealizowano kolejne odcinki serii – poświęcone ligawkom(z udziałem Stanisława Jałochy i Piotra Dorosza), złóbcokom (z udziałem Krzysztofa Trebuni-Tutki) i trombitom beskidzkim (z udziałem braci Golec i Tadeusza Ruckiego).

Nowy cykl filmowy IMiT „Instrumenty z duszą” to kontynuacja działań zapoczątkowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga, w tym działalności Pracowni Muzyki Tradycyjnej i budowy strony internetowej „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” www.ludowe.instrumenty.edu.pl.

 

Film można obejrzeć na kanale filmowym youtubeIMiTPolska oraz na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca w zakładce materiały. Zapraszamy również na portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (www.instrumenty.edu.pl), gdzie znajdują się opisy i zdjęcia trombit z największych polskich kolekcji muzealnych.

Film posiada polską i angielską wersję językową.