Dźwięk i obraz

Projekt „Legendy Naszej Wsi”

Przygoda młodzieży z gminy Czarnia z lokalnymi legendami z ich wsi, rozpoczęła się jesienią 2014. W ramach ogólnopolskiego programu Akademia Kolberga, uczniowie Zespołu Szkół w Czarni, pracując jak prawdziwi reporterzy i etnografowie, odwiedzali starszych mieszkańców swoich wsi i przeprowadzali z nimi wywiady. Tematem rozmów były legendy i opowieści z pogranicza świata rzeczywistego i magicznego. W ciągu dwóch miesięcy zebrano i udokumentowano osiemnaście historii. Były legendy o duchach, o znikającym kościele, o magicznym kocie, geodecie i wiele, wiele innych… Tą, która wzbudziła najwięcej emocji, była opowieść pani Zofii Piórkowskiej z Długich. O braciach, miłości, nienawiści, czarnej magii, śmierci i o życiu oczywiście. Legenda została zatytułowana „Kości” – od ludzkich kości, które zła kobieta zakopała pod progiem domu swojego szwagra. Po co? Aby nie rodziły mu się dzieci… To właśnie ta legenda stała się kanwą do krótkometrażowego filmu animowanego.

Film powstawał w Zespole Szkół w Czarni, podczas profesjonalnych warsztatów animacji filmowej, w ramach projektu koordynowanego przez Stowarzyszenie „Trójwiejska”. Zajęcia trwały od marca do czerwca. Podczas pięciu kilkudniowych spotkań, pod okiem zawodowców z Poklatkowo.pl (Magdalena Bryll i Marta Stróżycka), młodzież stworzyła scenariusz, przygotowała scenografię i wszystkie postaci, a następnie techniką poklatkową tworzyła film. To była bardzo trudna i żmudna praca. Na każdą jego sekundę przypadało 12 klatek. Jednocześnie było to niezapomniane doświadczenie i doskonała przygoda. Szkolna klasa na czas warsztatów zamieniała się w miniaturowy plan filmowy. Latem 2015 młodzież z Bandyś stworzyła udźwiękowienie do filmu. Oparte na tradycyjnych melodiach, wykonywane na harmonii, akordeonie, bębenku i skrzypcach. W październiku 2015 roku prace post-produkcyjne zostały zakończone. W Zespole Szkół w Czarni odbyła się oficjalna gala premierowa. Poprzedziły ją prezentacje wszystkich legend, przygotowane przez uczniów. Siedmiominutowy film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widowni. 

 

 

Projekt „Legendy Naszej Wsi” miał dwa główne, równorzędne cele. Po pierwsze promocja i ochrona kurpiowskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zainteresowanie tym dziedzictwem młodzieży. Po drugie stworzenie okazji do poznania nowych technik wyrazu i spojrzenia w kreatywny i nowatorski sposób na otaczający świat oraz – w konsekwencji – nabycia umiejętności niedostępnych na co dzień dla młodzieży spoza dużych miast. Oba cele zostały osiągnięte. W czasie, jaki minął od momentu przeprowadzenia prac reporterskich, do gali premierowej, umarło pięcioro bohaterów wywiadów. Jednak opowiedziane przez nich historie zostały uwiecznione i pozostaną żywe w pamięci młodego pokolenia. Zostaną przekazane dalej.

 

Projekt był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja i Upowszechnianie Kultury Filmowej”, oraz dofinansowany przez OSM „Piątnica” i KBS w Myszyńcu – za co bardzo dziękujemy!

Szczególne podziękowania dla osób zaangażowanych w projekt w jego reporterskiej oraz animacyjnej części:
Justynie Mazurkiewicz, Sewerynowi Huzarskiemu, Kasi Huzarskiej, Witkowi Kuczyńskiemu, Wiesławowi Denkiewiczowi, Lucynie Deptule, Teresie Zapadce oraz Halinie Górskiej.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– www.kurpiogranie.pl