Dźwięk i obraz

Obrzędowe pieśni podlaskie

Spotkania poświęcone były pieśniom obrzędowym, przede wszystkim wiosennym, sianokośnym, żniwnym, weselnym i chrzcinnym. Zajęcia odbywały się w domach śpiewaczek lub wiejskich świetlicach.

Warsztaty prowadziły lokalne śpiewaczki: Eudokia Markiewicz i Zofia Kirdylewicz ze wsi Dasze, Anna Tesluk i Nadzieja Osipiuk z Gorodziska oraz Maria Dmitruk z Łosinki. Po zakończonych warsztatach mistrzynie-śpiewaczki wraz z uczniami wystąpiły na imprezach plenerowych m.in. w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach nad Narwią. 

 

 

W październiku 2015 r. odbędzie się 2. edycja konkursu śpiewaczego „Szansa na Oskara 2015”, który dotyczy repertuaru w/w śpiewaczek. Na konkurs może zgłosić się każdy, nie tylko uczestnik warsztatów „Obrzędowe pieśni podlaskie”. Z zamieszczonych na www.youtube.com, na kanale Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia ph. Szansa na OSKARA 2015 nagrań należy wybrać repertuar jednej wsi – do wyboru Dasze, Gorodzisko, Łosinka – nauczyć się ich (jest to zaledwie po 6 pieśni), wypełnić formularz i przyjechać do Białegostoku 24 października.

Więcej informacji na:
www.podlasie.org 
www.muzykatradycyjna.pl

 

Starszy swat, Maria Dmitruk z Łosinki

 

Tam za horoju, Eudokia Markiewicz i Zofia Kirdylewicz ze wsi Dasze

 

Płynie czowniczok, Anna Tesluk i Nadzieja Osipiuk z Gorodziska

 

Organizator:
– Stowarzyszenie „Dziedzictwo Podlasia”
www.podlasie.org
Youtube/Dziedzictwo Podlasia I
Youtube/Dziedzictwo Podlasia II

 

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbyły się i były współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji”