Dźwięk i obraz

Elementarz Tradycji Regionu Kozła

 

Oto on – Elementarz tradycji Regionu Kozła.
Książka Anny Kaźmierak o zwyczajach mieszkańców 6 miasteczek i kilkunastu wsi na Zachodzie Wielkopolski skupionych w Regionie Kozła. To zupełnie wyjątkowe miejsce, bo tylko tutaj gra się do dziś na kozłach.

O czym opowiada Elementarz?
Z książki, dzieci dowiedzą się więcej o wyjątkowych instrumentach muzycznym. Jak są zbudowane i zdobione. Podpowiemy dzieciom, jak można przebrać się za cymprownika i siwka, jak brzmią słowa w gwarze, z czego wyplata się kosze, jak tańczy się szewczyka. Jak wyglądali najsłynniejsi muzykanci i regionaliści, jakie stroje noszono w Regionie Kozła od święta, a jakie na co dzień.

Jakim językiem mówi książka?
Język elementarza korzysta ze zdjęć archiwalnych, które w autorski sposób przetwarza. Sięgnęliśmy do źródeł starszych niż pamięć kolorowych fotografii. To po to, żeby odejść od sztampowego obrazu kultury wiejskiej, tak często obecnego w bezrefleksyjnym postrzeganiu tradycji. Archiwa ikonograficzne, które cytujemy w książce to kolekcja szklanych negatywów naszej fundacji.

Co to za kolekcja?
Kolekcja szklanych negatywów fundacji TRES to kilka tysięcy fotografii wykonanych w Zbąszyniu i okolicach przez Constantego Sikorskiego od końca XIX wieku aż do 1945 roku. Na szklanych negatywach utrwalone zostało życie odświętne i codzienne dawnych mieszkańców Regionu Kozła.

A co z czasami powojennymi?
Elementarz uczy i o nich. Żyło wtedy wiele postaci, które miały ogromne znaczenie dla lokalnej tradycji. Ich portrety czerpiemy z dorobku fotografa Kazimierza Olejniczaka.

Czym jest elementarz?
Jest to zbiór ilustrowanych zadań. Rysunki wykonane w stylu możliwie prostym, prawie dziecięcym i prawie ludowym. Ponieważ książka jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci, jest tu mało tekstu, a dużo aktywności. Zadania są otwarte. Polegają na rysowaniu, mazaniu, uzupełnianiu, kopiowaniu, kolorowaniu, wyszukiwaniu. Jednym słowem - na zabawie, w której przemycamy elementy wiedzy o tradycji regionu.

 

Premiera książki 30 września 2017
Premiera książki odbyła się podczas 43. Biesiady Koźlarskiej – najważniejszej imprezy integrującej środowisko lokalnych muzyków i wielbicieli tradycji Regionu Kozła. Podczas premiery można było spotkać się z autorką książki Anną Kaźmierak i uczestniczyć w działaniach plastycznych prowadzonych przez Agatę Marchlewicz. Każdy uczestnik otrzymał bezpłatny egzemplarz Elementarza tradycji Regionu Kozła. Premiera książki okazała się sukcesem frekfencyjnym i jak sądzimy również artystyczno-towarzyskim. Powstały znakomite twórcze interpretacje młodych artystów.

Udostępnienie książki
Publikacja jest udostępniona na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Polska.
Plik można pobrać TUTAJ 

Treść – Fundacja TRES

 

Anna Kaźmierak – grafik i ilustrator. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na której ukończyła Wydziały: Grafiki oraz Edukacji Artystycznej. W swoim życiu zawodowym od początku zajmuje się plastyką dla dzieci. Prowadzi warsztaty dla dzieci oraz projektuje dla nich; m.in. w latach 2012-2014 ilustrowała i opracowywała graficznie popularne czasopismo dla dzieci „Cudaczek i Przyjaciele”. Obecnie pracuje dla Fundacji TRES w Poznaniu.

Fundacja TRES – od 2008 realizuje projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Bada ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie
w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”

 

Tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak
Konsultacje merytoryczne: Janusz Jaskulski
Wydawca: Fundacja TRES
Zbąszyń 2017

W książce wykorzystano fotografie archiwalne Kazimierza Olejniczaka oraz fotografie z kolekcji szklanych negatywów Fundacji TRES www.szklanenegatywy.pl

Publikacja jest udostępniona na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Polska
[CC-BY 4.0 Polska]. Treść licencji dostępna na stronie:
www.creativecommons.org...)

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez twórców publikacji
– www.szklanenegatywy.pl...