Dźwięk i obraz

Dudy podhalańskie – Instrumenty z duszą 1

23 kwietnia (Św. Wojciecha) to umowny termin wiosennego redyku, czyli uroczystego wypędzenia owiec na hale na coroczny wypas. Zwyczaj ten, kultywowany na terenie Rzeczypospolitej od XV wieku, w pewnej formie zachował się ­w Małopolsce i na obszarach karpackich do dziś. Z kulturą pasterską kiedyś silnie związane były dudy podhalańskie (koza), instrument współcześnie reaktywowany w ruchu folklorystycznym i praktyce wykonawczej. Dźwięk dud często towarzyszył redykowi wiosennemu i jesiennemu, podkreślając ich uroczysty charakter. W 2015 roku umiejętność wytwarzania tego instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich) została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Film o dudach podhalańskich z cyklu „Instrumenty z duszą”. W roli narratora i wykonawcy grającego na dudach podhalańskich występuje Jan Karpiel-Bułecka. Na złóbcokach towarzyszy mu Hanka Rybka

 

 

Realizacja: Maciej Stasiński (www.watra.pl)
Produkcja: Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa 2015

 

„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. Ich zadaniem jest przybliżenie najważniejszych informacji o budowie instrumentów, sposobie ich wytwarzania, ich historii i funkcji w kulturze oraz o dawnej i obecnej praktyce wykonawczej. W roli narratorów występują znani muzycy, którzy oprócz barwnych opowieści o instrumencie, w mistrzowski sposób prezentują również ich walory brzmieniowe.

Cykl filmowy „Instrumenty z duszą” to kontynuacja działań zapoczątkowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga, w tym działalności Pracowni Muzyki Tradycyjnej i budowy strony internetowej „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” www.ludowe.instrumenty.edu.pl.

Filmy posiadają polską i angielską wersję językową.

Zobacz:
– Materiały Instytutu Muzyki i Tańca 
youtube IMITpolska
www.imit.org.pl/materialy 
– portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (opisy i zdjęcia złóbcoków z największych polskich kolekcji muzealnych)
www.ludowe.instrumenty.edu.pl
 
– Tradycje Muzyczne – blog
http://blog.tradycjemuzyczne.akademiakolberga.pl/2017/01/19/pudelko-diabla/