Polecamy

Szewc, piekarz i wielebny. Każdy tak samo potrzebny

„Szewc, piekarz i wielebny…” to wyjątkowy projekt etnograficzny. MDK Południe” w Katowicach oraz Kapela Fedaków zapraszają na muzyczno-filmową opowieść o folklorze zawodowym. Cykl filmów jest dostępny na stronie www.fachman.mdkpoludnie.com

 

Magiel w Nikiszowcu – wciąż sprawny

 

Iga i Kuba Fedak to małżeństwo zafascynowane folklorem. Muzykowanie to dla nich nie tylko pasja, to sposób na życie. Iga jest etnologiem i instruktorką tańca w zespole śpiewa i gra na bębenku i barabanie. Jakub jest wykładowcą, kompozytorem i multiinstrumentalistą. Zespół uzupełnia Karolina – skrzypaczka i początkująca lutniczka. Kapela Fedaków regularnie uczestniczy w festiwalach muzycznych, prowadzą też warsztaty.

W kolejnych odcinakach cyklu kapela odwiedza miejsca pracy fachmanów. Przyglądamy się pracy strażaków z Kostuchny, handlarzy z mikołowskiego targu a na Nikiszowcu uruchamiamy ponad stuletni, wciąż działający, magiel. Opowieść o artystycznym fachu snuje Ireneusz Botor, mieszkający w Podlesiu, artysta – plastyk, autor m.in. fresków w podleskim kościele. Odwiedzamy też miejsca osobliwe, jak Kuźnia Druida z Orzesza. Każdy odcinek to nie tylko spotkanie z zawodowcem i jego fachem, to przede wszystkim, przypomnienie utworów folkloru zawodowego, niegdyś bardzo bogatego i popularnego, a dzisiaj zupełnie zapomnianego.

 

 

Niniejsza seria filmów to materiały dla miłośników folkloru, uczniów, nauczycieli, regionalistów, które można wykorzystać na lekcjach nauczania regionalnego, historii lub wiedzy o kulturze.

 


U fojermanów z Kostuchny

 

Realizatorem filmów jest Wojtek Szwiec, kulturoznawca i twórca filmowy autor i scenarzysta kilkunastu filmów poświęconych kulturze i historii Górnego Śląska (m.in. „Misja Wolnego”, „Beboki, mopliki i klamory”).

 

Zachęcamy do odwiedzenie strony internetowej projektu:
www.fachman.mdkpoludnie.com

Zobacz również:
www.kapelafedakow.pl 

 

Projekt „Szewc, piekarz i wielebny. Każdy tak samo potrzebny” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”