książki

Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga

Książka zawiera wybrane teksty, stanowiące charakterystyczne przykłady tradycyjnej prozy ludowej, przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Teksty pochodzą z wielu regionów dawnej Polski i prezentują różne typy ludowych opowieści: od bajek magicznych, o cudownych bohaterach i zdarzeniach, poprzez legendy o treści religijnej, po pełne komizmu i dowcipnych konceptów anegdoty. Zbiorek ma na celu popularyzację bajkowych tekstów z ludowego repertuaru utrwalonego w XIX wieku przez Oskara Kolberga.

Do książki dołączona jest płyta CD, zatytułowana „Gdzie się podział Kusy Janek”, zawierająca melodie ze zbiorów Oskara Kolberga, opracowane przez Kaję i Janusza Prusinowskich. Płyta zawiera ilustracje do dawnych zabaw muzycznych, korespondujące ze zbiorem bajek. Jest to mini kompendium dotyczące folkloru dziecięcego, a znajdują się w nim wyliczanki , zabawy ze śpiewem,  zabawy taneczne w rytmach podstawowych tańców polskich, zabawy z głosem i przestrzenią, kołysanki, wołanki.

Płyta ta ukaże się także samodzielnie jako odrębne wydawnictwo fonograficzne wydane przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata oraz Instytut Muzyki i Tańca. Będzie to prezent dla wszystkich maluchów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Koncert promujący płytę odbędzie się 1 czerwca o godz. 11.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach w ramach Dni Oskara Kolberga, finansowanych z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolberg 2014 – Promesa”.

Wykonawcy:
Kaja Prusinowska – śpiew;
Janusz Prusinowski - śpiew, skrzypce, lira korbowa, basy, cymbały;
Piotr Piszczatowski - baraban, bęben;
Michał Żak - szałamaja, flet, klarnet;
Przemysław Ficek - dudy, fujarki, instrumenty pasterskie;
Gabryś, Mikołaj, Staś Prusinowscy, Małgosia Krajewska, Julita Grabek;
dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Mławie / Zespół placówek Oświatowych nr 2.
 
Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Informacje o obchodach Roku Kolberga dostępne są na oficjalnej stronie www.kolberg2014.org.pl
 

Wybór i opracowanie tekstów: Elżbieta Millerowa
Autor ilustracji: Tomasz Pląskowski
Wydawca: Instytut im. Oskara Kolberga oraz Instytut Muzyki i Tańca
Wydano: Warszawa 2014
Objętość: 180 stron
Format:195 x 260
Nakład: 1000 egz.
Oprawa: twarda, folia
Dystrybucja: Media Rodzina
Patroni medialni - Radio Bajka, Miesięcznik Gaga, Qlturka.pl, Kulturaonline.pl

Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga