Działania edukacyjne

Ptasie wesele

Historia o Ptasim Weselu jest obecna w tradycji muzycznej całej Polski  Znają ją także między innymi Niemcy i Czesi.Do dziś wśród  Łużyczan inscenizowane jest Ptasie Wesele. Kolejnym motywem spektaklu jest „wędrówka ptaków”  na podstawie dawnego poematu staroperskiego  - o ptakach które wyruszyły na poszukiwanie swojego króla.
Korzystając z różnorodności form – tańca, śpiewu, dawnych zabaw i technik tworzenia ozdób – przygotowujemy się do wesela Króla Ptaków. Na jego dworze znajdą dla siebie miejsce ptaki śpiewające, grajkowie, tancerze soliści i tańczący ptasi ludek. Kolorowe wycinanki ozdobią drzewo życia.
Dzieci poznają ptasie tańce – sroczkę, kokoszkę, przepiórkę i nauczą się kilku zwrotek „ptasiego wesela”. Będziemy także bawić się głosem naśladując ptasie zawołania.

Spektakl jest podzielony na trzy części:
– koncertową – do oglądania i słuchania
– warsztatową – naukę tańców i wykonanie ozdób, oraz finał
– czyli część taneczną dla dzieci, rodziców i muzyków razem bawiących się na Ptasim Weselu

Dzieci dostają wcześniej przygotowane maski z papieru i kolorowe ptaki z bibuły do własnoręcznego skończenia.

 

Występują:
muzycy Janusz Prusinowski Trio
Kaja Prusinowska
Pomoc w prowadzeniu zabaw:
Gabryś Prusinowski i Jaś Piszczatowski

 

Specyfiką naszego teatrzyku jest tworzenie przedstawień muzycznych, które angażują dzieci i rodziców do udziału we wspólnej zabawie. Inspiracją  jest bogaty folklor dziecięcy dawnej Polski oraz kultura tradycyjna zamieszkujących ją narodów.  Nie stronimy też od poznawania i przyjmowania zabaw z każdego zakątka świata, zabawy wszak nie znają granic.

Nasz teatrzyk tworzą muzycy Kaja i Janusz Prusinowscy, Piotr Piszczatowski oraz zapraszani goście. Jesteśmy wszyscy od lat zaangażowani liczne projekty edukacyjne, społeczne i muzyczne, których celem jest twórczy i harmonijny rozwój dzieci w kontakcie z kulturą.

Ważny jest dla nas rozwój muzykalności i ekspresji plastycznej w oparciu o dawne, często zapomniane sposoby przekazu, które według nas dają świetną podstawę do wyrażania siebie współcześnie.

 

Realizatorzy: Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
Miejsce: Warszawa i cała Polska
Premiera spektaklu: październik 2010 roku, na zamówienie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i Instytutu Adama Mickiewicza

Tryb: zajęcia zamawiane
Odbiorca: indywidualny/grupy
Grupa wiekowa: 5–12 lat oraz rodzice
Kontakt: sluchaj.uchem@autograf.pl, 785 189 016

Zobacz inne spektakle/warsztaty Teatru Muzycznego „Słuchaj Uchem:
– Kusy Janek
– Kołysała mama smoka
– Jajuńciek
– Podwórko z mazurkami

Zobacz:
– Wydawnictwo i Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
www.sluchajuchem.pl
Facebook/Słuchaj Uchem