Działania edukacyjne

Podwórko z mazurkami

Podwórko z Mazurkami – miejsce, gdzie śpiewa się, tańczy, gra  bawi w potrójny sposób. Mieszkają tam zwierzęta – myszka, kotek, przepiórka, baran, papuga, sroka, lisek, komar i mucha – każde ma swoją piosenkę i ulubioną zabawę.

Do tańca – chodzonego, skakanego, mazurka, oberka – gra zarówno kapela bardzo starych muzykantów, którzy pamiętają jeszcze małego Chopina, jak i rodzinna orkiestra złożona z uczestników spotkania - rodziców i dzieci.

To niepowtarzalna okazja dla dzieci i rodziców do zapoznania się, zachwycenia i radosnego zatracenia w mazurkach.

Mazurki – to taneczna forma muzyczna często utożsamiana z oberkiem, obecna do dzisiaj w tradycji wiejskiej. Dawniej grana, tańczona i śpiewana tak w szlacheckich dworach, miejskich salonach, jak i wiejskich karczmach. Mazurki oparte na rytmice i melodyce ludowej komponował m.in. Fryderyk Chopin.

Aby odkryć piękno i moc mazurków – najpierw mazurka wyklaszczemy i wyśpiewamy – (bawiąc się dawnymi i współczesnymi piosenkami o różnych zwierzakach), potem mazurka  wytupiemy i wytańczymy do muzyki granej na żywo, a na koniec spróbujemy wspólnie mazurka zagrać

 

Występują:
Janusz Prusinowski
Piotr Piszczatowski
Michał Żak
Piotr Zgorzelski
oraz Kaja Prusinowska

 

Specyfiką naszego teatrzyku jest tworzenie przedstawień muzycznych, które angażują dzieci i rodziców do udziału we wspólnej zabawie. Inspiracją  jest bogaty folklor dziecięcy dawnej Polski oraz kultura tradycyjna zamieszkujących ją narodów.  Nie stronimy też od poznawania i przyjmowania zabaw z każdego zakątka świata, zabawy wszak nie znają granic.

Nasz teatrzyk tworzą muzycy Kaja i Janusz Prusinowscy, Piotr Piszczatowski oraz zapraszani goście. Jesteśmy wszyscy od lat zaangażowani liczne projekty edukacyjne, społeczne i muzyczne, których celem jest twórczy i harmonijny rozwój dzieci w kontakcie z kulturą.

Ważny jest dla nas rozwój muzykalności i ekspresji plastycznej w oparciu o dawne, często zapomniane sposoby przekazu, które według nas dają świetną podstawę do wyrażania siebie współcześnie.

 

Realizatorzy: Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
Miejsce: Warszawa i cała Polska
Premiera spektaklu: październik 2010 roku, na zamówienie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i Instytutu Adama Mickiewicza

Tryb: zajęcia zamawiane
Odbiorca: indywidualny/grupy
Grupa wiekowa: 5–12 lat oraz rodzice
Kontakt: sluchaj.uchem@autograf.pl, 785 189 016

Zobacz inne spektakle/warsztaty Teatru Muzycznego „Słuchaj Uchem:
– Kusy Janek
– Kołysała mama smoka
– Jajuńciek
– Ptasie wesele

Zobacz:
– Wydawnictwo i Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
www.sluchajuchem.pl
Facebook/Słuchaj Uchem