Działania edukacyjne

Kusy Janek

Gdzie się podział Kusy Janek
Co chodził z toporkiem
Co się kijkiem opasywał
A podpierał workiem?

Bohaterem opowieści jest postać znana w dawnej Polsce z licznych tekstów nawiązujących do sowizdrzalskiej poetyki absurdu. Kusy Janek mieszka w domku z lodu, do ptaszków strzela z piasku, a całe jego obejście jest równie niezwykłe jak on. Przychodzi jednak pora, że musi dorosnąć. Co zrobić, żeby z Janka wyrósł Jan, tak jak Janek niezwykły i ucieszny, a jednak odpowiedzialny i mądry?

Spektakl skonstruowany jest tak, aby dzieci były nie tylko widzami: dajemy im możliwość włączenia się w dawne zabawy, śpiewy i tańce. W czasie wspólnego przezywania przygód Kusego Janka uczymy dzieci tytułowej piosenki, bawimy się w zabawy taneczne – miotlarza, czarnego barana, jaworowych ludzi – oraz tańczymy z publicznością rozmaite tańce – oberka, chodzonego czy wiwata.

 

Występują:
Piotr Piszczatowski – (taniec, śpiew, perkusjonalia) jako Kusy Janek
Kaja Prusinowska – (śpiew, taniec, bębenek, drumla) jako Mama Bredzia
Janusz Prusinowski – (śpiew, skrzypce, lira korbowa, taniec, perkusjonalia) jako Łojciec
Michał Żak – (flet drewniany, szałamaja, okaryna) jako Starszy Brat

 

Specyfiką naszego teatrzyku jest tworzenie przedstawień muzycznych, które angażują dzieci i rodziców do udziału we wspólnej zabawie. Inspiracją  jest bogaty folklor dziecięcy dawnej Polski oraz kultura tradycyjna zamieszkujących ją narodów.  Nie stronimy też od poznawania i przyjmowania zabaw z każdego zakątka świata, zabawy wszak nie znają granic.

Nasz teatrzyk tworzą muzycy Kaja i Janusz Prusinowscy, Piotr Piszczatowski oraz zapraszani goście. Jesteśmy wszyscy od lat zaangażowani liczne projekty edukacyjne, społeczne i muzyczne, których celem jest twórczy i harmonijny rozwój dzieci w kontakcie z kulturą.

Ważny jest dla nas rozwój muzykalności i ekspresji plastycznej w oparciu o dawne, często zapomniane sposoby przekazu, które według nas dają świetną podstawę do wyrażania siebie współcześnie.

 

Realizatorzy: Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
Miejsce: Warszawa i cała Polska
Premiera spektaklu:
 Biennale Sztuki Dziecka w Poznaniu w czerwcu 2009 roku

Tryb: zajęcia zamawiane
Odbiorca: indywidualny/grupy
Grupa wiekowa: 5–12 lat oraz rodzice
Kontakt: sluchaj.uchem@autograf.pl, 785 189 016

Zobacz inne spektakle/warsztaty Teatru Muzycznego „Słuchaj Uchem:
– Kołysała mama smoka
– Jajuńciek
– Podwórko z mazurkami
– Ptasie wesele

Zobacz:
– Wydawnictwo i Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
www.sluchajuchem.pl
Facebook/Słuchaj Uchem