Działania edukacyjne

Kurpiogranie

Kurpiogranie jest jednym z nielicznych w tym regionie projektów warsztatowych przyciągających ludzi z całej Polski. Głównym celem spotkań warsztatowych było i jest zwrócenie uwagi na piękno i bogactwo tradycji muzycznych Puszczy Zielonej. Wzbudzenie zachwytu i zainteresowania niesamowitymi pieśniami i melodiami w ludziach z innych stron, ale także mieszkańców. Naszymi Mistrzami Tradycji są głównie osoby starsze, pamiętające żywy, codzienny kontekst i użytkowość muzyki tradycyjnej. Do stałych elementów warsztatowych należą spotkania śpiewacze, taneczne, rękodzielnicze i gry na harmonii pedałowej. Spotkania śpiewacze zawsze oparte są o niezrównane śpiewaczki z Zespołu „Bandysionki” w składzie Antonina Deptuła, Marianna Kuta, Maria Piórkowska i Bronisława Świder, a także o równie niesamowitą Mariannę Bączek z Bandyś i Zofię Warych z Myszyńca. Od samego początku warsztaty gry na harmonii pedałowej prowadzone są przez dwóch harmonistów: Jana Kanię z Lipnik i Ryszarda Maniurskiego z Antonii. Rękodzieła od pierwszych spotkań uczy nas Elżbieta Kasznia z Rozóg oraz Justyna Ceberek z Zalesia. Tańca uczymy się od doskonałego tancerza Stanisława Sieruty z Olszyn. W prowadzeniu warsztatów często pomagają doświadczeni praktycy z miast, jak na przykład Adam Strug, Dominik Wóltański czy Bartosz Niedźwiecki.

Działania na Kurpiach to nie tylko warsztaty. Wieczorami często odbywają się nieformalne spotkania z naszymi artystami, na których wspólnie śpiewamy i bawimy się przy muzyce. Ta forma kontaktu z żywą tradycją, z jej naturalnym, prawdziwym kontekstem, ma z całą pewnością silniejszy przekaz i większą moc edukacyjną niż jakiekolwiek żmudne nauki. 

Realizatorzy: Stowarzyszenie „Trójwiejska” z Gdańska
Prowadzący: mistrzowie i doświadczeni uczniowie muzyki, śpiewu i tańca tradycyjnego
Miejsce: Kurpie – Charciabałda (2011), Nowogród (2012), Bandysie (2013), Czarnia i Bandysie (2014)
Spotkania odbywają się: od 2011

Tryb: spotkania cykliczne, odbywają się w latem i w ciągu roku
Odbiorca: indywidualny
Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Liczba miejsc: ograniczona
Zapisy: obowiązują
Czas trwania: kilka dni
Wstęp: płatny
Kontakt: stowarzyszenie@trojwiejska.pl

Warsztaty w 2014 roku odbywały się i były współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji"

Współorganizator: Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” z Czarni

Zobacz:
– Kurpiogranie
http://kurpiogranie.pl/
– Stowarzyszenie Trójwiejska
www.trojwiejska.pl
Facebook/Trojwiejska

 

Fot. Katarzyna Huzarska