Działania edukacyjne

Jajuńciek

Przedstawienie według książki Pawła Pawlaka pod tym samym tytułem (wydawnictwo Muchomor, 2005).

Motywem przewodnim spektaklu jest wędrówka zajączków muzykantów, dlatego spektakl odbywa się w ruchu w wyznaczonej przestrzeni - na powietrzu, albo w labiryncie teatralnych sal i korytarzy. Aktorzy wraz z instrumentami są przewodnikami dzieci po świecie wyobraźni, pełnym muzyki i tradycyjnych zabaw. Każdy z widzów otrzymuje papierowe zajęcze uszy, kawałek marchewki na drogę oraz słodką niespodziankę po pokonaniu złego króla.

Jajunciek, Zbębyszek i Akordeoniusz wędrują w poszukiwaniu Marchewkowego Miasta. Po drodze napotykają wielkie wyzwania ale dzięki odwadze docierają do szczęśliwego i radosnego zakończenia. Ich przeciwnikiem jest, hałaśliwy i wybitnie nie utalentowany król-kompozytor Lugubros. W swym niegdyś wesołym mieście zabronił mieszkańcom słuchania jakiejkolwiek muzyki poza jego własną. Król zostaje pokonany dzięki odwadze zajączków. A mieszkańcy wreszcie mogą się cieszyć i tańczyć.

 

Występują:
Kaja Prusinowska – Babcia
Janusz Prusinowski – Zając/Lugubros
Gabryś Prusinowski – Jajuńciek
Piotr Piszczatowski – Lugubros

 

Specyfiką naszego teatrzyku jest tworzenie przedstawień muzycznych, które angażują dzieci i rodziców do udziału we wspólnej zabawie. Inspiracją  jest bogaty folklor dziecięcy dawnej Polski oraz kultura tradycyjna zamieszkujących ją narodów.  Nie stronimy też od poznawania i przyjmowania zabaw z każdego zakątka świata, zabawy wszak nie znają granic.

Nasz teatrzyk tworzą muzycy Kaja i Janusz Prusinowscy, Piotr Piszczatowski oraz zapraszani goście. Jesteśmy wszyscy od lat zaangażowani liczne projekty edukacyjne, społeczne i muzyczne, których celem jest twórczy i harmonijny rozwój dzieci w kontakcie z kulturą.

Ważny jest dla nas rozwój muzykalności i ekspresji plastycznej w oparciu o dawne, często zapomniane sposoby przekazu, które według nas dają świetną podstawę do wyrażania siebie współcześnie.

 

Realizatorzy: Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
Miejsce: Warszawa i cała Polska
Premiera spektaklu: 
podczas Małego Off dla Warszawskiej Sceny Lubelskiej w 2007 roku

Tryb: zajęcia zamawiane
Odbiorca: indywidualny/grupy
Grupa wiekowa: 5–12 lat oraz rodzice
Kontakt: sluchaj.uchem@autograf.pl, 785 189 016

Zobacz inne spektakle/warsztaty Teatru Muzycznego „Słuchaj Uchem:
– Kusy Janek
– Kołysała mama smoka
– Podwórko z mazurkami
– Ptasie wesele

Zobacz:
– Wydawnictwo i Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
www.sluchajuchem.pl
Facebook/Słuchaj Uchem