Działania edukacyjne

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”

„Wszystkie Mazurki Świata” to festiwal, którego celem jest upowszechnianie i promowanie tradycyjnej muzyki wiejskiej w jej autentycznej postaci. Nowoczesna oprawa, starannie wybierane sale koncertowe i warszawskie kluby, mają na celu dodanie prestiżu zarówno tej muzyce jak i jej wiejskim wykonawcom, dotarcie do nowych kręgów odbiorców. Ogromny nacisk kładziony jest przez organizatorów na poszerzanie grona aktywnych uczestników tej muzyki – poprzez warsztaty, konkurs Stara Tradycja, Noc Tańca, Targowisko Instrumentów, Małe Mazurki, kino mazurkowe.

Na koncerty zapraszani są wybitni mistrzowie tradycji muzycznych z całego kraju. Często występują wspólnie ze znanymi polskimi muzykami klasycznymi lub jazzowymi, albo z gośćmi z zagranicy.

Wiosenna edycja festiwalu trwa zwykle tydzień, często rozpoczyna się w drugi dzień Wielkanocy. Jesienią festiwal obejmuje jeden z listopadowych weekendów. Warsztaty trwające od rana do wieczora przez cały festiwal, są wyjątkową okazją dla wielu młodych ludzi do nauki bezpośrednio od mistrzów wiejskich. Warsztaty instrumentalne i wokalne prowadzone są zawsze „w parach” – przez wiejskich mistrzów oraz ich doświadczonych uczniów, którzy moderują i pomagają uczestnikom warsztatów w zrozumieniu niuansów lokalnej tradycji. Takie pary to np. śp. Jan Gaca i Maciej Żurek, Stefan Nowaczek i Mateusz Niwiński, śpiewaczka Janina Chmiel i Ewa Grochowska. Zapraszani są różni mistrzowie z całej Polski. Nauka obejmuje: skrzypce (dla początkujących i zaawansowanych), harmonię polską, harmonię pedałową, bęben, baraban, instrumenty dęte, basy. Równolegle, prowadzone są warsztaty tańca. Tańców polskich (m. in. oberka, kujawiaka, chodzonego, wiwata, polki) uczą doświadczeni tancerze (np. Piotr Zgorzelski). Często swoich tańców uczą też goście z zagranicy (np. tancerze ze Skandynawii uczą tańca „polska”, goście z Rosji, Ukrainy, Wysp Zielonego Przylądka – swoich tradycji).

Aby szerzej motywować młodzież do nauki lokalnych tradycji muzycznych organizatorzy festiwalu od 2011 roku prowadzą konkurs Stara Tradycja. Młodzi ludzie z całej Polski nadsyłają zgłoszenia w formie nagrań, na których wykonują konkretne tradycje. Spośród nich wybieranych jest 10 laureatów, którzy biorą udział w koncercie finałowym. Zwycięzcy są nagradzani, i, co najważniejsze, zapraszani do grania w kolejnych edycjach festiwalu.
Kulminacją festiwalu jest Noc Tańca, podczas której grają kapele wiejskie oraz kapele złożone z ich uczniów. Publiczność festiwalu i uczestnicy warsztatów mogą wówczas zakosztować muzyki tradycyjnej w jej naturalnej formie – granej do tańca, w atmosferze żywiołowej zabawy.

Jeszcze jednym elementem festiwalu, mającym również charakter edukacyjny jest Targowisko Instrumentów, na które zapraszani są twórcy z całej Polski. Można na nim zakupić tradycyjne instrumenty, ale można też je po prostu zobaczyć, dotknąć, przyjrzeć się ich budowie, spróbować na nich grać. Jest to okazja do porozmawiania z budowniczymi instrumentów, posłuchania ich gry.

Podczas każdej wiosennej edycji organizowane są specjalne zajęcia dla dzieci, prowadzone w oparciu o muzykę tradycyjną oraz kino mazurkowe, czyli pokazy filmów prezentujące wiejskich mistrzów.

Realizatorzy: Fundacja „Wszystkie Mazurki Świata”
Prowadzący: wiejscy mistrzowie i ich doświadczeni uczniowie
Miejsce: Warszawa
Festiwal odbywa się: od 2010 roku
Czas: edycja wiosenna – kwiecień lub maj (tydzień); edycja jesienna – i listopad (weekend)

Tryb: spotkania cykliczne
Odbiorca: indywidualny
Grupa wiekowa: młodzież, dorośli, dzieci
Liczba miejsc: nieograniczona
Zapisy: nie obowiązują, na część warsztatów mogą obowiązywać
Czas trwania: poszczególne warsztaty trwają 3 godziny
Wstęp: na warsztaty bezpłatny, na koncerty i część potańcówek – płatny
Kontakt: biuro@festivalmazurki.pl

Zobacz:
– Wszystkie Mazurki Świata
www.festivalmazurki.pl
Facebook.com/festivalmazurki
YouTube.com/festivalmazurki